Quantcast
Channel: Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Viewing all 3576 articles
Browse latest View live

Zapisy do „Pogodnej Jesieni"

$
0
0
Dom Pomocy Społecznej

Ruszyły zapisy do  Dziennego Dom Pomocy „Pogodna Jesień”. Jest to placówka pobytu dla osób starszych, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00. Dom będzie  dysponować trzydziestoma miejscami i przeznaczony będzie dla osób w wieku od 60 lat, będących mieszkańcami gminy Miasto Koszalin o zmniejszonej sprawności fizycznej oraz posiadających zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość uczestnictwa w zajęciach Dziennego Domu .

      Zadaniem Domu będzie zapewnienie dziennej opieki osobom starszym, w szczególności samotnym o zmniejszonej aktywności psychofizycznej. Ma również za zadanie integrować i aktywować przebywające w nim osoby, szczególnie w formie treningów, terapii, wypoczynku i rozrywki.

      Ponadto seniorzy otrzymają wsparcie w postaci działań prozdrowotnych, w tym pobudzających aktywność ruchową. Zadaniem Domu jest w szczególności przeciwdziałanie izolacji i samotności osób starszych poprzez organizację różnorodnych form aktywnego spędzania czasu  oraz promowanie integracji międzypokoleniowej.

    Dom zapewnia także miejsce odpoczynku, gdzie seniorzy będą mogli położyć się lub posiedzieć w odosobnieniu, jeśli będą mieli taką potrzebę.

    Ze względu na czas przebywania (11 godzin) planowane są trzy posiłki; II śniadanie, obiad i podwieczorek. Ten ostatni posiłek  seniorzy przygotowują sami, w ramach tzw. treningu kulinarnego.

   Zainteresowani pobytem, spełniający powyższe kryteria (60+; mieszkańcy gminy miasta Koszalin; o zmniejszonej sprawności fizycznej i trudności w organizacji życia codziennego, wymagające częściowej opieki innych osób oraz posiadające zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość uczestnictwa w zajęciach Dziennego Domu Pomocy „Pogodna jesień”) mogą już składać wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej  w Koszalinie przy al. Monte Cassino 2. Tam również otrzymają szczegółowe informacje na ten temat.


10 miejsce w Polsce

$
0
0
Czasopismo "Wspólnota"

1 i 2 października prezydent Piotr Jedliński weźmie udział w XIII  Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, które odbędzie się  w Katowicach.
Forum od lat stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz miejsce spotkań szefów samorządów z przedstawicielami administracji państwowej i biznesu.  Program tegorocznego Forum obejmie ponad 50 paneli i debat, na które składać się będzie dziewięć ścieżek tematycznych podzielonych na bloki programowe dotyczące m.in. finansów samorządowych, funduszy europejskich, atrakcyjności inwestycyjnej, innowacji i miasta przyszłości, spółek komunalnych, odnawialnych źródeł energii i odpadów komunalnych, polityki senioralnej i społecznej, ochrony zdrowia, finansów oświatowych i edukacji. 

Jednym z głównych punktów spotkania będzie ogłoszenie wyników Rankingu Inwestycyjnego Wspólnoty" (opracowywanego przez prof.  hab. Pawła Swianiewicza na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz danych Ministerstwa Finansów). Laureaci konkursu – samorządowi liderzy inwestycji w infrastrukturę, zostaną uhonorowani  podczas Gali Inwestorów Samorządowych.

Prezydent Piotr Jedliński w czasie trwania uroczystości odbierze statuetkę dla Koszalina  za zajęcie 10 miejsca w kategorii miasta na prawach powiatu.

Wg danych organizatora wydarzenia w tegorocznym Forum udział zgłosiło blisko 700 osób: liderów samorządów terytorialnych, skarbników, sekretarzy, radnych, ekspertów i praktyków, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, mediów.

Organizatorem wydarzenia jest Międzykomunalna Spółka Akcyjna Municipium SA – wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, a jego partnerem – gospodarzem miasto Katowice.

Zmiana warty w MEC

$
0
0
Grażyna Bielawska-Cieśla i Robert Mania

Wieloletnia  szefowa Miejskiej Energetyki Cieplnej, Grażyna Bielawska-Cieśla, podjęła decyzję o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę. 29 października Rada Nadzorcza Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie powołała  na stanowisko prezesa MEC Roberta Manię, dotychczasowego zastępcę dyrektora ds. marketingu i rozwoju, który jest związany z firmą od 25 lat.

- To świetny, bardzo dobrze wykształcony i przygotowany  fachowiec, który przeszedł w spółce wszystkie szczeble kariery zawodowej. Jego doświadczenie i dotychczasowa praca są gwarantem dalszego, stabilnego rozwoju spółki komunalnej - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Przypomnijmy, że miasto w spółce ma 70 procent udziałów, 30 procent należy do francuskiej spółki GDF Suez. Nowego prezesa powoływali więc przedstawiciele obu właścicieli firmy, którzy są członkami Rady Nadzorczej.

Grażyna Bielawska-Cieśla niemal całe swoje życie zawodowe poświęciła pracy w branży ciepłowniczej, w której zawodową karierę rozpoczęła w roku 1987. Jako pierwsza kobieta w Polsce objęła stanowisko Dyrektora - Prezesa Zarządu w sektorze ciepłowniczym. Funkcję tę sprawowała nieprzerwanie przez dwadzieścia sześć lat.

Przez cały okres zatrudnienia prowadziła rozważną, długofalową i konsekwentną politykę zapewniającą bieżące bezpieczeństwo energetyczne przy uwzględnieniu zasad perspektywicznego, zrównoważonego rozwoju miasta i regionu. Czerpiąc wzorce i doświadczenia ze współpracy z podmiotami z Polski i Europy Zachodniej, przekształciła MEC Koszalin w firmę będącą nierzadko wzorem do naśladowania dla rodzimych i zagranicznych przedstawicieli branży ciepłowniczej i nie tylko.

W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju polskiego ciepłownictwa oraz ogromnego zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej Grażyna Bielawska-Cieśla została  odznaczona między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę”, Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, medalem Za Zasługi dla Energetyki, medalem Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dwukrotnie Laurem „Zasłużony dla Ciepłownictwa” przyznanym przez środowisko branżowe dla osób wnoszącym szczególnie duże zasługi dla polskiego ciepłownictwa.

Robert Mania w 1990 r. ukończył Wydział Inżynierii Lądowej i Sanitarnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, a dziewięć lat później Studia Podyplomowe w zakresie marketingu w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W 2011 r. uzyskał tytuł Master of Busines Administration (Uniwersytet Szczeciński we współpracy z Manchester Metropolitan University, Passau University, Athens University of Economics and Business). W pracy zawodowej związany od początku z koszalińskim ciepłownictwem. Od 2001 r. zastępca dyrektora ds. marketingu i rozwoju Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie.

Przetarg na S6 między Koszalinem a Słupskiem

$
0
0
Prezydent Piotr Jedliński i poseł Stanisław Gawłowski na konferencji prasowej

Dobre widomości dotyczące budowy drogi szybkiego ruchu S6 przekazali podczas konferencji prasowej w okolicy węzła trasy w granicach Koszalina przy ul. Morskiej prezydent Piotr Jedliński i poseł Stanisław Gawłowski.

5 października została podpisana umowa na zaprojektowanie oraz budowę odcinka Płoty – Kiełpino drogi S6. Jest to druga umowa na realizację drogi ekspresowej S6, po podpisanej tydzień wcześniej umowie na odcinek Goleniów - Nowogard. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w kwietniu 2019 roku, natomiast budowa całej S6 – w 2020 r.

7 października odbędzie się natomiast przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka Koszalin – Słupsk.- Dzięki powstaniu tego odcinka, skróci się czas dotarcia do Słupska - mówi prezydent Jedliński.

Dwa dni później podpisana natomiast zostanie umowa na budowę odcinka z okolic Koszalina w kierunku Kołobrzegu.

W 2018 r. zakończy się budowa obwodnicy Koszalina – w grudniu tego roku podpisana zostanie umowa na jej realizację, a wiosną ruszą prace budowlane.

Europoseł o Festiwalu "Ty i Ja"

Jak wyciąć hałubca?

$
0
0
Plakat Akcji „Wytnij hołubca”

Wydaje Ci się, że tańce ludowe to nuda? Nic bardziej mylnego! Wkrótce będziesz mieć szansę przekonać się, że ludowe stroje, warkocze i hołubce świetnie pasują i do wielkiego miasta, i do młodych, aktywnych osób…

Po raz pierwszy Ogólnopolska Studencka Akcja Wytnij Hołubca ma zaszczyt zawitać na ulicach Koszalina! Wszystko z okazji obchodów Dnia Tańca Ludowego. Już 11 października tancerze Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk" zachęcą Państwa do wspólnej zabawy i nauki wycinania hołubców. Przyjdź i przekonaj się ile radości może przynieść polski folklor!

PROGRAM AKCJI „WYTNIJ HOŁUBCA" W KOSZALINIE


12:30

Wyjście zespołu „Bałtyk” z CK 105 w celu promowania akcji „Wytnij hołubca” w różnych punktach Koszalina (między innymi w Galerii „Emka”)

14:00
Akcja selfie

Szczegóły:

 #whselfie
https://www.facebook.com/events/431376323720413/?ref=notif&notif_t=plan_user_invited

15:30
Nauka „wycinania" hołubców.

16:00
Próba bicia rekordu w wycinaniu hołubców na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.

16:10
Występ w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk"

Kamień węgielny w Strefie

$
0
0
Kamień węgielny Inveny

8 października w podstrefie „Koszalin” Słupskiej Strefy Ekonomicznej podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Logistycznego Invena Log Sp. z o.o. S.K. Innowacyjna realizacja podróżnika Marka Kamińskiego to nowe miejsca pracy oraz wsparcie magazynowe dla prężnie rozwijającej się przedsiębiorczości w regionie. Inwestor przeznaczy na jej budowę 14 mln zł. Mając na względzie wagę inwestycji spotkanie uświetnił swoją obecnością prezydent Piotr Jedliński.

Spółka utworzy na terenie Słupskiej Strefy Ekonomicznej nowoczesne centrum dystrybucyjne z magazynami wysokiego składowania oraz powierzchniami biurowymi o łącznej powierzchni około 8 tys.m².Invena Log Sp. z o.o. S.K będzie zapleczem logistyczno-magazynowym dla towarów Invena S.A. będzie świadczyła usługi logistyczne klientom, którzy zdecydują się na outsourcing. 

Cieszy mnie ogromnie rozwój inwestorskiego potencjału naszego miasta.W dużej mierze to dzięki lokalnej przedsiębiorczości możemy rozwijać się i zapewniać mieszkańcom jak najlepsze warunki do funkcjonowania w naszej społeczności. Z dumą wspieram wszystkie inicjatywy pana Marka Kamińskiego i w imieniu całego miasta życzę mu kolejnych sukcesów– mówił podczas uroczystości prezydent Jedliński.

Inwestycja ma zostać wykonana w oparciu o najwyższe standardy i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu będzie proekologiczna. Hala jak i cały teren Centrum zostaną wyposażone w pełne zabezpieczenie infrastrukturalne a za sprawą 24-godzinnego systemu monitoringu klient uzyska możliwość podglądania swojego ładunku online, z dowolnego miejsca na świecie. Realizacja procesów logistycznych opierać się będzie na systemie WMS - Warehouse Managment System, który pozwala zza biurka, na bieżąco monitorować i zarządzać pracą magazynu, przepływami towarów i realizacją dostaw. Ukończenie budowy planowane jest na maj 2016 r.

Nagrody z Ministerstwa

$
0
0
Nagrody od Ministertwa

5 i 6 października na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wdrażanie 7 i 8 osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Na konferencji omówiono doświadczenia i wyzwania związane z informatyzacją administracji, budową sieci szerokopasmowych oraz wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu.

W pierwszym dniu konferencji uroczyście rozstrzygnięto konkurs rysunkowy „Otwarci na świat – Internet w naszym domu”, skierowanego do dzieci w wieku 7-12 lat z rodzin, które otrzymały komputer i dostęp do Internetu dzięki udziałowi w projekcie realizowanym w ramach Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013. 

Z Koszalina laureatami konkursu zostało troje dzieci z rodzin beneficjentów, które uzyskały wsparcie w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów koszalińskich szkół”: Julia Michalak, Karol Stępniewski i Aleksander Kulesza, które otrzymały wyróżnienie z rąk Jana Grabca, wiceministra Administracji i Cyfryzacji.

Julia Michalak  Karol Stępniewski i Aleksander Kulesza

Julia Michalak                                    Karol Stępniewski i Aleksander Kulesza

Projekt był realizowany przez Gminę Miasto Koszalin od 1 lipca 2009 do 31 maja 2015 roku, w trzech edycjach (I edycja: 2010-2012, II edycja: 2011-2013, III edycja: 2012-2014). Odbiorcami końcowymi była grupa 150 uczniów (po 50 na każdą z edycji), począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej do 3 klasy gimnazjum włącznie, pobierających stypendia socjalne, wykazujących się jednocześnie najlepszymi wynikami w nauce. Projekt wspomagał tą grupę społeczną, z racji pobieranej przez nich nauki i potrzeby stałego i szerokiego dostępu do różnych źródeł wiedzy, w tym Internetu.

Każdy uczeń wyłoniony w wyniku naboru otrzymał bezpłatnie:

  • zestaw komputerowy z drukarką
  • oprogramowanie biurowe i antywirusowe
  • dostęp do internetu
  • konserwację i serwis zestawów komputerowych
  • szkolenia z obsługi komputera, oprogramowania i Internetu

Realizowany przez Gminę Miasto Koszalin projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów koszalińskich szkół” był wielokrotnie doceniany i nagradzany. W czerwcu 2013 roku otrzymał nagrodę przyznaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w kategorii Samorządowy Lider Szerokopasmowego Internetu - Złota @2013, w grudniu 2013 roku zajął III miejsce w konkursie „Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie” – konkurs na najlepszy projekt JST realizowany w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion. Poza tym gmina na zaproszenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wzięło udział w promocji swoich działań z wdrażania rozwiązań cyfrowych na międzynarodowych targach CeBIT w Hanowerze w marcu 2013 roku oraz na targach Gmina w Poznaniu w październiku 2013 roku i targach Infostrada w Lublinie w listopadzie 2013 roku. Projekt został również wyróżniony jako przykład dobrych praktyk w kategorii sukces dzięki funduszom Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


Nauczyciele nagrodzeni

$
0
0
Prezydent Jedliński gratuluje nauczycielom

4 października w Koszalińskim ratuszu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości prezydent Piotr Jedliński nie tylko złożył życzenia pedagogom, ale również wręczył nagrody finansowe 58 nauczycielom z koszalińskich przedszkoli i szkół:
Poniżej lista nagrodzonych nauczycieli i dyrektorów:

1.      Komosa Brygida              -  Przedszk. Nr 8

2.      Łuczka Zofia                 -  Przedszk. Nr 10

3.      Kotowicz Barbara              -  Przedszk. Nr 13

4.      Kowalska Anna       -  Przedszk. Nr 16

5.      Madera Krystyna              -  Przedszk. Nr 16

6.      Rakowska Barbara              -  Przedszk. Nr 22

7.      Lange Anna                 -  Przedszk. Nr 23

8.      Antczak Marzena              -  Przedszk. Nr 35                   

9.      Hamerla Barbara              -  SP. Nr 4

10.  Rudecka Beata      -  SP. Nr 7

11.  Smoleńska Joanna              -  SP. Nr 7

12.  Bandalewicz Anna       -  SP. Nr 9

13.  Sieląg Monika              -  SP. Nr 10

14.  Zarzycka Wioleta              -  SP. Nr 13

15.  Zielińska Bernadetta       -  SP. Nr 17

16.  Dębska Maria      -  SP. Nr 18

17.  Kotynia Maria      -  SP. Nr 18

18.  Lejewska Iwona      -  SP. Nr 18       

19.  Derewecka Marta      -  SP. Integr. Nr 21

20.  Gonciarz Jolanta              -  Gimn. Nr 2

21.  Jagiełowicz Marta      -  Gimn. Nr 2 

22.  Jaśkiewicz Elżbieta              -  Gimn. Nr 6

23.  Zwolak Jarosław             -  Gimn. Nr 6    

24.  Chęcińska Alina       -  Gimn. Nr 7

25.  Rakoczy Agnieszka          -  Gimn. Nr 9

26.  Borsuk Anetta     -  Gimn. Nr 11

27.  Pawełczyk Katarzyna          -  Gimn. Nr 11

28.  Świdroń Agnieszka          -  Gimn. Nr 11

29.  Macioszek Jacek       -  ZSSport.

30.  Piotrowska Agnieszka        -  ZSSport.

31.  Kwiatkowska Małgorzata       -  ZS. Nr 1

32.  Lemańczyk Renata              -  ZS. Nr 1

33.  Klasicka Katarzyna            -  ZS. Nr 2

34.  Nadworski Amadeusz        -  ZS. Nr 7

35.  Juszczyk Mieczysława    -  ZS. Nr 8

36.  Suchomska Karolina              -  ZS. Nr 9

37.  Tałaj Anna                 -  ZS. Nr 10

38.  Klukowska Aleksandra      -  ZS. Nr 11

39.  Tytko Małgorzata         -  ZS. Nr 11

40.  Ciarkowska Grażyna              -  ZS. Nr 12

41.  Lipigórska-Reichel Sylwia   -  ZS. Nr 13

42.  Butrynowska Jolanta    -  II  LO

43.  Grylewicz Grażyna              -  II  LO

44.  Kamińska Karolina              -  II LO

45.  Magierska Marzanna          -  VI LO

46.  Magiera Marek     -  CKU

47.  Kuźnicki Waldemar         -  SOS-W

48.  Sopońska Jowita     -  SOS-W

49.  Śroń Katarzyna            -  Pałac Młodz.

 

Dyrektorzy:

50.  Niewiarkiewicz-Czerny Marianna  -  SP. Nr 6

51.  Czapla Beata                -  SP. Nr 10

52.  Niesłuchowski Marek   -  Gimn. Nr 9

53.  Jędrak Dorota     -  ZSSport.

54.  Sobkowiak Bożena              -  ZS. Nr 2

55.  Kamieniarz Wiktor     -  II LO

56.  Kosińska Maria      -  MPP-P

57.  Dorota Joanna              -  Przedszk. Nr 7

58.  Budzik Grażyna              -  Przedszk. Nr 8

Sukces Koszalina

$
0
0
Prezydent Jedliński z nagrodą

12 października, podczas organizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, wręczono certyfikaty i wyróżnienia honorowe V edycji Programu „Samorząd, który wspiera MŚP”.

Prezydent Piotr Jedliński  otrzymał tytuł:  Prezydent - Lider, który wspiera MŚP.

Miasto Koszalin w kategorii Miasto otrzymało certyfikat, a Prezydent statuetkę oraz dyplom. Nagroda potwierdza szczególną dbałość samorządu Koszalina o rozwój przedsiębiorczości oraz docenia dotychczasowe działania w wspieraniu sektora MŚP. Co istotne - przystąpienie do konkursu było bezpłatne.

Nagroda przyznawana jest w ramach ogólnopolskiego programu (konkursu)  „SAMORZĄD, KTÓRY WSPIERA MŚP” organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Konkurs ma charakter cykliczny. Jest to przedsięwzięcie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Program jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego. Celem programu jest wyłonienie i promocja samorządów, które stwarzają przedsiębiorstwom sektora MŚP dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz w szczególny sposób wspierają rozwój tego sektora.

Znalezienie się w gronie Laureatów Programu to potwierdzenie szczególnej dbałości samorządu naszego miasta o rozwój sektora MŚP. Otrzymanie tak prestiżowego tytułu z rąk środowisk biznesowych jest wyraźnym sygnałem,  iż podejmowane działania w zakresie wspierania MŚP są  skuteczne i mają trwały charakter. 

Kapituła V edycji programu przyznała dziewięć certyfikatów „Samorząd, który wspiera MŚP” w trzech różnych kategoriach.

Pozostali laureaci: w kategorii Miasto - Suwałki, Oświęcim, Legnica, Rydułtowy i Brodnica.  Laureatem Programu w kategorii „Powiat” został Powiat Pszczyński, natomiast w kategorii „Gmina wiejska” –  Gmina Jasienica i Gmina Godów.

36 mieszkań w KTBS

$
0
0
Wręczanie kluczy do mieszkań w koszalińskim TBS

19 października na osiedlu Unii Europejskiej odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do 36 mieszkań (jedno-, dwu- i trzypokojowych) zrealizowanych przez Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy ul. Holenderskiej. Wybudowany został czteroklatkowy segment A budynku, w którym docelowo znajdzie się 96 mieszkań o powierzchni użytkowej 1.884,67 m2. Planowany koszt budowy segmentu A budynku to ok. 4.120.015 zł, z czego z budżetu miasta  pochodzi 2.200.100 zł. Pozostała część kosztów budowy finansowana jest z partycypacji osób fizycznych i środków spółki. Zaprojektowana przez Biuro Projektowo – Consultingowe STRUKTURA Sp. z o.o. inwestycja rozpoczęła się 1 kwietnia 2014 r. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia było Koszalińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka” Sp. z o.o.

Klucze do nowych mieszkań wręczali Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina oraz Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

Po zakończeniu wspomnianej inwestycji KTBS posiada 966 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 50.600,05 m2 (698 mieszkań na osiedlu Wenedów i 268 mieszkań na osiedlu Unii Europejskiej) oraz osiem lokali handlowo-usługowych o łącznej powierzchni 426,87 m2. Wszystkie  budynki budowane są z pełną infrastrukturą techniczną, z parkingami, terenami zielonymi i placami zabaw dla dzieci.

Sukces Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej

$
0
0
Wręczanie statuetki przedstwicielce Koszalina

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie zajęło II miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w 2015 roku w kategorii Trzech gwiazdek. Uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się 15 października w trakcie uroczystego otwarcia Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR-SALON 2015 w Poznaniu.

Kapituła konkursu co roku ocenia m.in. inicjatywy własne, aktywność na rynku lokalnym, kwalifikacje pracowników, w tym znajomość języków obcych, jakość, zasięg i kompletność udzielanych informacji oraz zaopatrzenie w materiały informacyjno–promocyjne.

- Jakość usług świadczonych przez zgłoszone centra jest z roku na rok wyższa, co nie jest bez znaczenia dla wizerunku turystycznego Polski, bo przecież właśnie do punktów "it" turyści, szczególnie zagraniczni, często kierują swoje pierwsze kroki - podkreślił Rafał Szmytke, prezes POT.

 

Laureaci XI edycji konkursu na najlepsze centrum „it" w 2015 roku

 

w kategorii - Dwie gwiazdki

1 miejsce – Centrum Informacji Turystycznej – Gryfino
2 miejsce – Centrum Informacji Turystycznej – Waniewo

w kategorii - Trzy gwiazdki

1 miejsce – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej
2 miejsce – Regionalne Centrum Informacji Turystycznej – Koszalin
3 miejsce – Regionalne Centrum Informacji Turystycznej - Białystok

w kategorii - Cztery gwiazdki

1 miejsce – Tarnowskie Centrum Informacji
2 miejsce – Centrum Promocji i Informacji Turystycznej - Giżycko
3 miejsce – Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego

 

Kapituła postanowiła także wyróżnić Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Iławie za włączenie się do działań zgodnie z zasadami i standardami Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Wybory 2015

$
0
0
Wyborcza urna

Lokale obwodowych komisji wyborczych w dniu 25 października2015r. otwarte będą w godzinach od 07.00 do 21.00.

Obwody głosowania w Koszalinie: 49 stałych i 5 odrębnych. Siedziby obwodowych komisji wyborczych nie uległy zmianie – głosujemy, jak podczas wyborów Prezydenta RP oraz referendum. Powstał dodatkowo jeden obwód odrębny w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Leonida Teligi 4.

Dla potrzeb wyborców niepełnosprawnych oraz dla celów głosowania korespondencyjnego wyznaczono 8 obwodowych komisji wyborczych.

Zamiar głosowania korespondencyjnego mógł być zgłoszony przez wyborcę do 12 października2015 r. Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 38 osób. Przygotowanych zostało  38 pakietów z czego jeden pakiet został nieodebrany.

W dniu wyborów wyborcy niepełnosprawni i osoby starsze będą miały zapewniony transport – dowóz do lokali wyborczych. Zgłoszenia dotyczące dowozu osób niepełnosprawnych 94 348-86-11 w godzinach pracy Urzędu, w dniu wyboru 94 348-88-52. 

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów znajdują się na www.bip.koszalin.pl– AKTUALNOŚCI – WYBORY PARLAMENTARNE 25 PAŹDZIERNIK 2015 R.

XIV sesja Rady Miejskiej

$
0
0
Sesja Rady Miejskiej

PORZĄDEK OBRAD

XIV sesji Rady Miejskiej w Koszalinie

z 29 października 2015 roku

Miejsce obrad:

sala konferencyjna Nr 300 w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

Rozpoczęcie sesji o godz. 9:00.

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Podziękowania dyrektorom odchodzącym na emeryturę .
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Informacja z prac komisji w okresie międzysesyjnym.
  5. „Optymalizacja oferty przewozowej, zmiany tras linii i standardów kursowania autobusów komunikacji miejskiej w Koszalinie” – prezentacja MZK Sp. z o.o.
  6. Podjęcie uchwał:


1. o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia dorocznej Narody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz określenia szczegółowych warunków i trybu jej przyznawania:

-opinia Komisji Kultury.

2. w sprawie przyjęcia „Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Miasto Koszalin w roku szkolnym 2014/2015”:

-opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki.

3. w sprawie zmiany Statutu Żłobka Miejskiego w Koszalinie:

-opinia Komisji Spraw Społecznych.

4. w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Koszalina na 2015 rok:

 -opinia Komisji Budżetu i Finansów.

5. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Koszalina na lata 2015 – 2033:

 -opinia Komisji Budżetu i Finansów.

6. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Koszalinie w rejonie ulic Lechickiej-Wołyńskiej, Szczecińskiej-Brzozowej oraz przy zbiegu ulic Bohaterów Warszawy-Olchowej:

-opinia Komisji Gospodarki Komunalnej

7. w sprawie wyboru ławników na kadencję od 2016r do 2019r.:

 -opinia Komisji Porządku Prawnego i Publicznego.

 

7.   Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej z działalności międzysesyjnej.
8.   Informacja Prezydenta Miasta z działań podjętych między sesjami.
9.   Interpelacje radnych.
10. Zapytania radnych.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
12. Wolne wnioski i oświadczenia.
13. Czas dla Rad Osiedli.
14. Trybuna Obywatelska - godz. 17:00.
15. Zamknięcie sesji.

DPS otwarty

$
0
0
DPS w Koszalinie

21 października przy ul. Teligi 4 uroczyście otwarto Dom Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień".

Otwarcie DPS w Koszalinie

Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest dla 88 osób przewlekle somatycznie chorych oraz w podeszłym wieku (kobiet i mężczyzn), wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, niemożności samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu, braku możliwości zapewnienia niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Celem Domu jest całodobowe zapewnienie potrzeb bytowych, opiekuńczych, rehabilitowanych oraz świadczenie usług wspomagających polegających na umożliwieniu udziału    w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców domu, zaspokojeniu potrzeb religijnych i kulturowych, stymulowaniu nawiązywania i utrzymania kontaktu z rodziną i społecznością lokalną.

Przy Domu Pomocy Społecznej uruchomione zostanie Centrum Opieki Senioralnej, w skład którego wchodzą:

  • Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”, opieka nad 30 osobami (w tym Interwencyjny Dzienny Dom Pomocy dla 2-3 osób). Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.
  • Dzienny Dom Pomocy „Złoty Wiek”(ul. Piłsudskiego 64), opieka nad 30 osobami.
  • Usługi opiekuńcze, przeniesione z MOPS  dla 190 podopiecznych.
  • Usługi teleopieki dla 30 osób (całodobowa usługa dla osób, które spełniają kryteria określone w uchwale Rady Miejskiej).

Wykonawca inwestycji: Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne KOBET Sp. z o. o.

Koszt budowy Domu Pomocy Społecznej: 11.156.779,30 zł

Kwota dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: 1.995.515,81 zł oraz 94 tys. złotych z rządowego programu Senior - WIGOR.


Organizacja ruchu podczas Wszystkich Świętych

$
0
0
Znicz

W tym roku Wszystkich Świętych przypada w niedzielę. Służby miejskie odpowiedzialne za bezpieczeństwo i utrzymanie ruchu są przygotowane na wydłużoną pracę i służbę. Organizacja ruchu w rejonie cmentarza zostanie zmieniona już w piątek rano (30 października), od godz. 6.00. Zmiana będzie obowiązywała do poniedziałku (2 listopada). 

Nowa organizacja ma zadanie usprawnić ruchu pojazdów i pieszych w dni świąteczne (Wszystkich Świętych).

W tym celu w rejonie cmentarza komunalnego planuje się:

A. ograniczenie prędkości

B. wprowadzenie zakazu zatrzymywania pojazdów/ parkowanie

C. ochronę pieszych

D. ograniczenie dostępu na poszczególnych ulicach

E. usprawnienie ruchu komunikacji zbiorowej

 

A. Ograniczenie prędkości

Od skrzyżowania ulic Gnieźnieńskiej, Manowskiej, Rubinowej do Ronda Solidarności oraz na ul. Kamieniarskiej i Strażackiej obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

B. Zakaz zatrzymywania pojazdów/ parkowanie

Na całej długości ulicy Gnieźnieńskiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania pojazdów, wyjątkiem są okolice wjazdu na teren cmentarza, tam możliwe będzie zatrzymanie samochodów w celu wysadzenia pasażerów.

Od strony ulicy Diamentowej do postoju taxi prawy pas ruchu ulicy Gnieźnieńskiej będzie przeznaczony na postój samochodów. W okolicach cmentarza możliwe będzie zaparkowanie samochodu przy ul. Paderewskiego (centrum handlowe Atrium, Castorama)

C. Ochrona pieszych

Na odcinku chodnika od głównego wejścia na teren cmentarza do końca cmentarza przy krawędzi jezdni zostaną postawione zapory drogowe wraz z taśmą ostrzegawczą w celu zabezpieczenia przed wtargnięciem pieszych na jezdnię oraz brakiem możliwości wjazdu pojazdów na chodnik.

D.  Ograniczenie dostępu na poszczególnych ulicach.

Wjazd na ul. Kamieniarską zostanie ograniczony tylko dla zaopatrzenia, służb komunalnych oraz osób niepełnosprawnych (dla nich miejsca parkingowe znajdują się również na parkingu przed bramą główną cmentarza) - ze względu na spodziewany bardzo duży ruch pieszych oraz zlokalizowane stoiska handlujące. Wjazd na ulicę Kamieniarską odbywać się będzie od strony ulicy Połczyńskiej. Wjazd na parking  przy postoju taksówek również zostanie ograniczony tylko do osób niepełnosprawnych.

E. Usprawnienie ruchu komunikacji zbiorowej.

Ruch autobusów w obrębie cmentarza odbywać się będzie następująco: wjazd odbywać się będzie ul. Strażacką na plac (plac między ul. Strażacką a Kamieniarską) gdzie zostaną zlokalizowane tymczasowe przystanki autobusowe dla wysiadających oraz dla wsiadających, następnie autobus wyjeżdżał będzie ul. Kamieniarską i Gnieźnieńską. Zarówno kierowcy jak i piesi proszeni są o dostosowanie się do poleceń kierujących ruchem.

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Koszalinie

$
0
0
Wyborcza urna

W Koszalinie uprawnionych do głosowania było 84.896 osób, frekwencja wyniosła 55,15%.

KW Platforma Obywatelska RP - 14.928 (32,49%)
Spośród kandydatów największe poparcie zyskali:
Stanisław Gawłowski - 7.072 głosy
Marek Hok - 3.120
Krystyna Kościńska - 2.498

KW Prawo i Sprawiedliwość - 11.323 (24,65%)
Czesław Hoc - 3.965
Paweł Szefernaker - 2.627
Artur Wiśniewski - 1.421

KKW Zjednoczona Lewica - 5.333 (11,61%)
Stanisław Wziątek - 2.996
Małgorzata Chyła - 726
Grzegorz Niski - 511

KKW "Kukiz'15" - 4.711 (10,25%)
Stefan Romecki - 3.331
Edyta Jaroszewska-Nowak - 194
Robert Krzyżanowski - 172

KW Nowoczesna Ryszarda Petru - 4.482 (9,76%)
Radosław Lubczyk - 1.544
Rafał Rosiński - 1.498
Agnieszka Trafas - 513

KW KORWiN - 2.327 (5,06)
Robert Bodendorf - 1.428
Paweł Koczan - 197
Paweł Kapusta - 111

KW Razem - 2.041 (4,44%)
Jacek Wezgraj - 1.248
Magdalena Młynarczyk - 248
Tomasz Okuniewicz - 120

KW PSL - 799 (1,74%)
Cezary Szeliga - 155
Roman Budynek - 134
Anna Szczepańska - 114

W wyborach do Senatu:
Piotr Zientarski - 18.330 (40,34%)
Paweł Michalak - 12.426 (27,35%)
Marian Kryska - 7.255 (15,97%)
Marcin Bedka - 3.013 (6,63%)
Danuta Olejniczak - 2.550 (5,61%)
Robert Grzywacz - 1.864 (4,10%)

Zagłosuj na Koszalin

$
0
0
Widok na stronę do głosowania

Serdecznie zapraszamy do udziału w rankingu „Turniej Miast Zumi”(http://turniejmiast.zumi.pl), organizowanego przez serwis internetowy Zumi.pl. To już trzecia edycja turnieju, w którym internauci wyrażają dumę ze swojego miasta i lokalny patriotyzm.

Podobnie jak w jak w przednich dwóch latach zabawa ma formę rankingu, w którym uczestnicy mogą zagłosować na jedno spośród 335 miast powiatowych. Liczba głosów jest przeliczana proporcjonalnie do liczby mieszkańców i to ten przelicznik decyduje o pozycji w rankingu. Ranking 2014 wygrało niewielkie miasto Gołdap, zaś w pierwszej edycji triumfowała kilkunastotysięczna Rawa Mazowiecka. Mieszkańcy przekonali, że ich miasta są warte zainteresowania.

Do tegorocznej edycji „Turnieju Miast” wprowadzonych zostało kilka nowości, by nieco urozmaicić przebieg konkursu. Pierwsza nowość - internauci po oddaniu głosu na miasto, które wspierają w Turnieju, będą mogli dodatkowo wziąć udział w krótkiej sondzie i pomóc wybrać miasta które szczególnie wyróżniają się i zasługują na miano miasta: Aktywnego Biznesowo, Ekologicznego, Przyjaznego Turystom oraz Bezpiecznego. Po podsumowaniu głosów zwycięskie miasta otrzymają certyfikaty w swojej kategorii.

Druga nowość to Konkurs Fotograficzny dla internautów, którzy mają szansę pokazanie uroków swojego miasta na zdjęciach. Zwycięskie fotografie zostaną opublikowane na stronie głównej Zumi i będą nową „tapetą” danego miasta.

Głosowanie kończy się 22 listopada.

Forum MADE IN KOSZALIN

$
0
0
Forum MADE IN KOSZALIN

W dniach 1-3 grudnia 2015 r. Centrum Biznesu Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości organizuje Forum MADE IN KOSZALIN, którego ideą jest promowanie patriotyzmu lokalnego oraz firm i wydarzeń, z których Koszalin może być dumny.

Koszalińskie osiągnięcia wyróżnione będą w czterech kategoriach: biznes, IT, kultura i design oraz styl życia i inspiracje.

Zapraszamy do wypełnienia formularza i nominowania firm i wydarzeń zasługujących zdaniem Państwa na miano wybitnych, unikalnych, charakterystycznych, takich którymi Koszalin może pochwalić się w skali ponadregionalnej, krajowej, a nawet światowej. Centrum Biznesu czeka na Państwa nominacje do 30 października 2015 r.

Formularz: Nominacje do nagród Laury Made in Koszalin

Program Forum MADE IN KOSZALIN dostępny jest na stronie www.biznes.koszalin.pl

Zapraszamy 1-3 grudnia 2015 do udziału w Forum i obejrzenia prezentacji  zwycięzców!

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Prezydenta Koszalina.

Obywatelskie planowanie

$
0
0
Obywatelskie planowanie

Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap procesu planowania obywatelskiego dotyczącego zagospodarowania Śródmieścia Koszalina.

Przez kilka tygodni prowadzony będzie cykl warsztatów, podczas których kontynuowana będzie praca nad wnioskami i rekomendacjami służącymi rozwojowi Śródmieścia. Efekty prac będą pomocne w prowadzeniu i rozstrzyganiu konkursu architektonicznego dotyczącego centrum Koszalina. Jednocześnie warsztaty będą okazją do zbierania materiału do zapisów Programu rozwoju Śródmieścia, który powstanie w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy i który będzie konsultowany z mieszkańcami Koszalina w styczniu i lutym 2016r .

Warsztaty zorganizowane zostaną w ramach czterech merytorycznych bloków: gospodarka, komunikacja, społeczeństwo i przestrzeń (w ramach tych samych bloków prowadzono dyskusję z uczestnikami konferencji, która odbyła się w czerwcu br. w Koszalinie).

Plan warsztatów:

  1. Warsztat dotyczący obszaru SPOŁECZEŃSTWO: 29 października 2015 r. w godz. 16.30-19.30 w City BOX na Rynku Staromiejskim (I p.). W trakcie warsztatu uczestnicy dokonają diagnozy głównych barier rozwoju i głównych zasobów Koszalina z zakresu kulturowo-społecznego oraz określą cele i działania w obszarze „Społeczeństwo” w Programie rozwoju Śródmieścia.
  2. Warsztat dotyczący obszaru KOMUNIKACJA: 3 listopada 2015 r. w godz. 16.00-19.00 w City BOX na Rynku Staromiejskim (I p.). Warsztat dotyczyć będzie powiązań obszaru z konkursem SARP/UM Koszalin; możliwości zmian w systemie komunikacji samochodowej, miejskiej, rowerowej oraz określenia celów i działań w obszarze „Komunikacja” w Programie rozwoju Śródmieścia.
  3. Warsztat dotyczący obszaru GOSPODARKA: 12 listopada 2015 r. w godz. 16.00-19.00 w City BOX na Rynku Staromiejskim (I p.). Celem warsztatu będzie dalsze pogłębianie diagnozy dotyczących barier i zasobów rozwoju handlu oraz usług w Śródmieściu; przybliżenie przedsiębiorcom planowanych zmian oraz określenie celów i działań w obszarze „Gospodarka” w Programie rozwoju Śródmieścia.
  4. Warsztat dotyczący obszaru PRZESTRZEŃ: 17 listopada 2015 r. w godz. 16.00-19.00 w City BOX na Rynku Staromiejskim (I p.). Warsztat poświęcony będzie analizie możliwości uregulowania zasad wyglądu reklam i estetyki budynków; problemom aktywizacji mieszkańców do utożsamiania się ze swoim Miastem, do poczucia sprawstwa, zaangażowania i działania oraz określeniu celów i działań w obszarze „Przestrzeń” w Programie rozwoju Śródmieścia.
  5. Warsztat PODSUMOWUJĄCY: 25 listopada 2015 r. w godz. 16.00-19.00 w City BOX na Rynku Staromiejskim (I p.). Podczas warsztatu przedstawione zostaną efekty prac czterech poprzednich warsztatów, jak również wstępna konsultacja pierwszego projektu Programu rozwoju Śródmieścia (opracowanego na podstawie materiałów z wcześniejszych warsztatów).

Do udziału w warsztatach zapraszamy przede wszystkim koszalińskie instytucje i organizacje, jak również tych mieszkańców, którzy interesują się danym tematem i chcą zaangażować się w planowanie rozwoju tej części miasta.

Szczegółowych informacji o warsztatach udziela Łukasz Cieśliński (664 480 672, lukasz.cieslinski@pracowniap.org.pl).

Viewing all 3576 articles
Browse latest View live