Państwowy Powiatwy Inspektor Sanitarny w Koszalinie zdecydował 2 lipca o zamknięciu kapieliska w Wodnej Dolinie. Badania wody nie wykazały wprawdzie obecności bakterii, ale - jak czytamy w decyzji Sanepidu - "Kontrole jakości wody w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w dniach 30.06.2015 r., 01.07.2015 r. w zakresie jej oceny wizualnej wykazały brak przezroczystości wody, mulisty zapach wody oraz zanieczyszczenie wody roślinnością." Jeszcze tego samego dnia zostanie obniżone lustro wody o około 20 cm, a nadmiar roślinności będzie usuwany przez osoby zatrudnione w Wodnej Dolinie. 3 lipca rana pobrane zostaną próbki do badania, by stwierdzić, czy ten zabieg był skuteczny i będzie można w zalewie sie kapać.
Zamknięta plaża
Minister Kluzik-Rostkowska w Koszalinie
3 lipca w Koszalinie przebywała Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej. Pani minister wzięła udział w imprezie na Rynku Staromiejskim zorganizowanej w ramach "Bezpiecznych Wakacji".
Później spotkała się z prezydentem Piotrem Jedlińskim oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejksiej - Barbarą Grygorcewicz.
W samo południe z Ministrem Edukacji mogli natomiast porozmawiać dyrektorzy koszalińskich szkół i placówek oświatowych. Pani Minister podczas pobytu w Koszalinie podsumowała Rok Szkoły Zawodowców, przedstawiła także zamierzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej na nowy rok szkolny.
Szybszy pierścień
Od 10 lipca, po zatwierdzeniu przez prezydenta Piotra Jedlińskiego, podniesione zostało ograniczenie prędkości do 70 km/h na ulicach:
- Edmunda Dobrzyckiego – od skrzyżowania z ulicą Gnieźnieńską do ronda Działkowców (Połczyńska - Słowiańska),
- Ignacego Łukasiewicza – od ronda gen. Stefana Roweckiego (BoWiD) do ulicy Hipolita Cegielskiego,
- Hipolita Cegielskiego – od ulicy Ignacego Łukasiewicza do skrzyżowania z ulicą Mieszka I,
- Karola Mytnika – od skrzyżowania z ulicą Mieszka I do ronda Sebastiana Karpiniuka (Morska – Krańcowa),
- BoWiD – od ronda gen. Stefana Roweckiego (Łukasiewicza) do ronda gen. Stanisława Sosabowskiego (Morska),
- Tadeusza Mazowieckiego – od ronda Marii i Lecha Kaczyńskich (Franciszkańska) do ronda gen. Stanisława Maczka (Władysława IV).
"Zielony Ogród" otwarty
10 lipca otwarto teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Podgórnej, który otrzymał nazwę Zielony Ogród. To inicjatywa Rady Osiedla "Tysiąclecia", która od dłuższego czasu zabiegała o zagospodarowanie nieużytków znajdujących się na tyłach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Realizację inwestycji rozpoczęto w 2010 roku wykonując projekt zagospodarowania terenu. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 257.100 zł.
Zielony Ogród został podzielony na trzy części:
- część do rekreacji rodzinnej z estradą, grillem i stołami biesiadnymi,
- część dla młodzieży z siłownią fitness oraz stołem do ping-ponga i zjazdem linowym,
- część dla dzieci młodszych.
Zielony Ogród został wyposażony w następujące elementy:
- scenę-estradę,
- miejsce do grillowania ze stołami biesiadnymi i ławkami
- zjazd linowy,
- chodniki,
- stół do tenisa stołowego
- urządzenia siłowni fitness,
- ławki młodzieżowe,
- wieloelementowy zestaw zabawowy dla dzieci
- huśtawki podwójne
- huśtawki ważki
- karuzelę
- piaskownicę,
- bujaki sprężynowe
- elementy wspinaczkowe,
- kosze na śmieci,
- tablice regulaminowe
- rabatę z nasadzeniami roślin wieloletnich,
- nasadzenia zieleni niskiej
Chóry Polonijne w Koszalinie
14 lipca o godz. 19 w kościele pw, Ducha Świętego rozpoczynają się koncerty związane z XV Światowym Festiwalem Chórów Polonijnych.
Rozpoczęcie Koncertu Galowego przewidziane jest na 19 lipca, także o godz. 19, ale odbędzie się w Filharmonii Koszalińskiej.
Szczegóły dotyczące tegorocznych Chórów Polonijnych można znaleźć tutaj.
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!
Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Na Fali po raz drugi
16 sierpnia 2015r. Amfiteatr w Koszalinie odwiedzi plejada polskich Artystów. Wystąpią: Beata i Bajm, Ania Wyszkoni, Afromental, LemON, De Mono, Red Lips, Sound'n'Grace, Najlepszy Przekaz w Mieście. Koncert będzie współprowadzić Piotr Bałtroczyk. Podczas koncertu NA FALI usłyszycie piosenki, które królowały w polskich rozgłośniach radiowych. To będzie niezapomniane i energetyzujące muzyczne doznanie, w którym nie zabraknie największych hitów z dorobku zaproszonych Gwiazd.
Wzorem ubiegłego roku o godz. 20:00 rozpocznie się transmisja telewizyjna koncertu na antenie TVP 2. Publiczność Amfiteatru oraz Telewidzowie „Dwójki“, zobaczą nietypowe duety. Gwiazdy polskiej sceny muzycznej zaprezentują się wspólnie z wokalistami - amatorami, którzy walczyć będą o statuetkę NA FALI oraz nagrodę pieniężną. Wokaliści, którzy stworzą duety z Gwiazdami zostaną wybrani w drodze castingu, a w finale konkursu o zwycięstwie zadecydują głosy oddawane za pośrednictwem bramki SMS. W 2014 roku zwyciężyła Karolina Nawrocka, która wspólnie z zespołem LemON wykonała piosenkę "Wkręceni (nie ufaj mi)". W tym roku duet również pojawi się na deskach koszalińskiego Amfiteatru.
W koncercie oprócz duetów usłyszymy również zespół Afromental, który z pewnością do czerwoności rozgrzeje publiczność w Koszalinie oraz- za pośrednictwem TVP 2- całą Polskę
Zakończeniem koncertu będzie Recital Beaty i Bajmu. Zespół wykona swoje największe przeboje, a Prezydent Koszalina- Piotr Jedliński wręczy grupie statuetkę BURSZTYNOWEJ FALI. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy artystycznej z życzeniem kolejnych, owocnych lat kariery muzycznej.
O Jamnie Zachód
Prezydent Koszalina zaprasza na spotkanie współorganizowane przez Radę Osiedla „Jamno-Łabusz” i Urząd Miejski w Koszalinie, podczas którego prezentowana będzie „Koncepcja zagospodarowania przestrzennego terenu Jamno Zachód”. Spotkanie rozpocznie się 29 lipca o godz. 16 w siedzibie RO „Jamno-Łabusz” przy ul. Koszalińskiej 68.
Nagroda za Rynek Staromiejski
22 lipca o godz. 13.00 rozpocznie się uroczystość oficjalnego zamknięcia VI edycji Konkursu „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”.
Nagrodę honorową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego w VI edycji Konkursu NPPWZ przyznano Miastu Koszalin za przedsięwzięcie „Przebudowa Rynku Staromiejskiego, elewacji budynku Ratusza oraz budowa budynku wielofunkcyjnego i fontanny”.
Werdykt uzasadniono w następujący sposób: Za stworzenie reprezentacyjnego placu miejskiego z atrakcyjną programowo i wizualnie przestrzenią publiczną, podnoszącą walory turystyczne miasta oraz za stworzenie wysokiej jakości wzorców w przestrzeni publicznej podnoszących poziom jakości życia mieszkańców.
Nagrodę honorową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, tablicę pamiątkową będącą odlewem z brązu, odbierze wiceprezydent Wojciech Kasprzyk.
Otwarcie Aquaparku
Już za kilka dni, bo 31 lipca, otwarty zostanie największy i najbardziej nowoczesny aquapark na Pomorzu Środkowym. Swoje podwoje otworzy Park Wodny Koszalin. Gościem specjalnym będzie Otylia Jędrzejczak, a uroczystość rozpocznie się o godz. 12.
Park Wodny Koszalin to przede wszystkim miejsce rozrywki, sportu i rekreacji. Na gości czeka moc atrakcji, z których będą mogli korzystać zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. W strefie rekreacyjnej będzie można skorzystać z czterech basenów – w tym dwóch w strefie zewnętrznej, z których jeden czynny będzie przez 12 miesięcy w roku.
W basenie dodatkowo będzie można skorzystać z masażu karku i masaży ściennych oraz sześciu leżanek z masażem powietrznym. W części wewnętrznej natomiast znajduje się basen pływacki 25 x 16 m z widownią na trzysta osób, basen donauki pływania 12,50 x 6 m oraz basen rekreacyjny wewnętrzny, gdzie są m.in. leżanki basenowe, sztuczną rzekę, wodospady rurowe, gejzery powietrzne, jacuzzi, masażery. Najmniejsi klienci kompleksu będą mogli skorzystać z dwóch specjalnie dla nich wyposażonych basenów. W strefie dziecięcej na maluchy czeka wiele atrakcji, m.in. dwie zjeżdżalnie, siedem zabawek wodnych, a na zewnątrz bezpieczny plac zabaw. Ponadto w strefie mokrej będzie istniała możliwość zorganizowania urodzin w specjalnie do tego przygotowanych. Klienci oczekujący mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z sześciu zjeżdżalni, z których najdłuższa – o wiele mówiącej nazwie Anakonda – ma 176 m.Park Wodny Koszalin oprócz atrakcji związanych z wodą ma w swojej ofercie wiele innych propozycji.
Spragnieni ciszy i spokoju będą mogli skorzystać z bogatej oferty Strefy SPA w której znajdują się:
- łaźnie - solankowa, parowo-błotna,
- sauny – fińska, ziołowa, do rytuałów, zewnętrzna,
- kabina infrared ; - strefa jaccuzi; - bicze szkockie
- słoneczna łąka; grota solna
- grota lodową;
- wypoczywalnia z tarasem i sześcioosobowym jacuzzi.
Nad parametrami wody czuwać będzie Daisy, czyli zintegrowany system Dryden Aqua zapewniający krystalicznie czystą i zdrową wodę w basenach, zapewniający odpoczywającym stuprocentowe bezpieczeństwo, zwłaszcza alergikom.
Po uroczystym otwarciu organizatorzy zapraszają na spotkanie z polską pływaczką, mistrzynią olimpijską, mistrzynią świata, Europy, trzykrotną rekordzistką świata - Otylią Jędrzejczak. Wewnątrz obiektu, w strefie fit, w kilku blokach przeprowadzone zostaną zajęcia z Aqua Zumby oraz pokazy rytuałów saunowych. W strefie Centrum Fitnessu FORMA pierwszych 100 gości otrzyma darmowe zaproszenia na trening. Na zewnątrz moc atrakcji dla naszych najmłodszych - nie zabraknie zabaw, konkursów, dmuchanych zamków i słodkich upominków.
Park Wodny Koszalin w liczbach
Powierzchnia całkowita budynku - 18 203 m2
Liczba kondygnacji naziemnych - 4
Powierzchnia lustra wody basenów - 1427,4 m2
Objętość basenów - 1831,5 m3
Liczba zjeżdżalni – 6, w tym najdłuższa, licząca 176 m
Jednocześnie z basenów może korzystać 457 os/h
Parking na 254 miejsc, w tym dla pojazdów osobowych 224, niepełnosprawnych 10, autobusów 5, rowerów 15
Uwaga, oszuści!
71. rocznica Powstania Warszawskiego
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński,
Dowódca Garnizonu WP w Koszalinie płk dypl. Andrzej Mentel,
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Koszalin Zbigniew Perzyński
zapraszają na uroczystość poświęconą
71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,
która odbędzie się 1 sierpnia 2015 roku przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego
(Skwer Ofiar Katyńskich)
Program uroczystości:
godz. 17.00 Rozpoczęcie uroczystości przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego
- hymn państwowy
- przemówienia okolicznościowe
- Apel Pamięci
- złożenie wiązanek kwiatów
Absolutorium przyjęte
Podczas obrad sesji Rady Miejskiej z 25 czerwca głosowanie nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu Koszalina za 2014 r. zakończyło się jego przyjęciem. Do głosowania było uprawnionych 25 radnych, 18 z nich było za, 1 przeciw (Stefan Romecki), 5 wstrzymujących się (Dorota Chałat, Joanna Dworaczyk, Mariusz Krajczyński, Żaneta Kwapisz, Anna Mętlewicz), a 1 radny był nieobecny (Artur Wezgraj).
W 2014 r. dochody Koszalina wyniosły 482.859,8 tys. zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca stanowi 4.701 zł.
Z kwoty tej 222.724,5 tys. zł to tzw. pieniądze znaczone, czyli pochodzące z budżetu państwa (dotacje, subwencje) oraz środki zewnętrzne ze wskazaniem konkretnych zadań, na które mają być wydane. Pozostałe dochody pochodzą głównie z majątku miasta, z podatków i opłat lokalnych, a także z udziału w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa.
Wydatki wyniosły 516.561,5 tys. zł (5.029 zł / mieszkańca).
Samorząd koszaliński rok budżetowy zamknął deficytem w wysokości 33.701.618 zł, podczas gdy plan zakładał deficyt budżetowy w kwocie 48.025.293 zł.
Wydatki przeznaczone w 2014 r. na inwestycje zrealizowano w wysokości 114,6 mln zł.
Środki zewnętrzne jakie Miasto otrzymało w 2014 r. na dofinansowanie projektów wyniosły 54,3 mln zł.
Kwota wydatków w przeliczeniu 2012 r. 2013 r. 2014 r.
na jednego mieszkańca w zł 4.446 4.477 5.029
Kwota dochodów w przeliczeniu 2012 r. 2013 r. 2014 r.
na jednego mieszkańca w zł 4.111 4.323 4.701
Transport i łączność
Wydatki na ten cel wyniosły 105,7 mln zł.
4,1 mln zł wydano m.in. na bieżące remonty ulic i chodników oraz infrastrukturę kolejową; 8,6 mln zł przekazano do Miejskiego Zakładu Komunikacji na dopłaty do ulg i zwolnień za przejazdy wynikające z uprawnień wprowadzonych przez Radę Miejską; 4,8 mln zł na funkcjonowanie Zarządu Dróg Miejskich. Na inwestycje przeznaczono 88,2 mln zł. Poniesione wydatki dotyczyły głównie budowy dróg na terenie Strefy Zorganizowanej Działalności Inwestycyjno–Przemysłowej, przebudowy Rynku Staromiejskiego z dofinansowaniem ze środków UE, usprawnienia układu komunikacyjnego Koszalina – Etap II, usprawnienia drogi krajowej nr 6 na terenie miasta, budowy ulicy Rolnej (odcinek od ulicy Gdańskiej do ul. Piłsudskiego), budowy ścieżek rowerowych, w tym ścieżki wzdłuż ulicy Orląt Lwowskich, wzdłuż ulicy Zwycięstwa na odcinku od ul. Traugutta do ul. Matejki (zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego) oraz ścieżki wzdłuż ulicy Gdańskiej wraz z kładką, budowy dróg na osiedlach (ulica Grecka na Osiedlu Unii Europejskiej) i parkingów (parking przy alei Monte Cassino) oraz modernizacji dróg osiedlowych, w tym ulicy Baczewskiego wraz z parkingiem.
Kwota wydatków na transport 2012 r. 2013 r. 2014 r.
i łączność w tys. zł 53.431,8 61.725,5 105.729,0
Gospodarka mieszkaniowa
Wydatki na ten cel to 8,9 mln zł.
W 2014 r. kwotę 6,0 mln zł przekazano do Zarządu Budynków Mieszkalnych (3,3 mln zł na dopłatę do utrzymania budynków komunalnych oraz na fundusz remontowy, 2,7 mln zł z przeznaczeniem na przebudowę lokali mieszkalnych i remonty budynków komunalnych). Na wniesienie udziałów do spółki KTBS przekazano kwotę 1,0 mln zł. Ponadto na prowadzenie gospodarki gruntami i nieruchomościami przeznaczono 1,7 mln zł (w tym na wykupy gruntów 0,5 mln zł).
Kwota wydatków na gospodarkę 2012 r. 2013 r. 2014 r.
mieszkaniową w tys. zł 10.123,8 6.958,8 8.892,7
Administracja publiczna
Wydatki na ten cel wyniosły 36,6 mln zł.
W 2014 r. Urząd Miejski załatwił 269.382 sprawy administracyjne, w tym wydał 67.650 decyzji administracyjnych i 33.910 zaświadczeń, a także 3.568 postanowień. Wydano m.in. 3.242 prawa jazdy, 12.960 dowodów rejestracyjnych pojazdów, 563 pozwolenia na budowę, 13.275 dowodów osobistych oraz sporządzono 1.900 aktów urodzenia, 632 akty małżeństwa, a także 1.505 aktów zgonu.
Kwota wydatków na administrację 2012 r. 2013 r. 2014 r.
publiczną w tys. zł 36.742,2 38.789,3 36.617,7
Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa
Wydatki na ten cel wyniosły 10,3 mln zł.
Pieniądze przeznaczono przede wszystkim na finansowanie działalności Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej (9,8 mln zł). Miasto dofinansowało Komendę Miejską Policji w Koszalinie na bieżące funkcjonowanie KMP (156,0 tys. zł) oraz zakup samochodów służbowych (300,0 tys. zł).
Kwota wydatków na bezpieczeństwo 2012 r. 2013 r. 2014 r.
i ochronę p.poż. w tys. zł 9.922,4 9.381,4 10.275,2
Ochrona zdrowia
Wydatki na ochronę zdrowia w wysokości 4,4 mln zł dotyczyły głównie zwalczania narkomanii i przeciwdziałania alkoholizmowi (2,8 mln zł) oraz realizacji programów polityki zdrowotnej, m.in. programu szczepień przeciwko wirusowi raka szyjki macicy – HPV, programu szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia (0,2 mln zł). Ośrodkowi Terapii i Opieki nad Nietrzeźwymi przekazano 0,5 mln zł.
Kwota wydatków na ochronę zdrowia 2012 r. 2013 r. 2014 r.
w tys. zł 3.704,0 3.459,6 4.368,7
Pomoc społeczna oraz pozostałe zadania polityki społecznej
Wydatki na ten cel wyniosły 72,0 mln zł.
Na pomoc społeczną wydano 59,8 mln zł.
20,3 mln zł przeznaczono na świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej oraz niektóre świadczenia rodzinne, 6,7 mln zł – na zasiłki stałe i celowe, pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne opłacane za osoby pobierające zasiłki stałe, 5,1 mln zł – na dodatki mieszkaniowe (23.053 świadczenia), 1,0 mln zł – na dożywianie dzieci w szkołach oraz posiłki dla dorosłych. Ponadto środki przeznaczono na usługi opiekuńcze (1,8 mln zł), rodziny zastępcze (3,6 mln zł), placówki opiekuńczo–wychowawcze (1,9 mln zł), funkcjonowanie ośrodków wsparcia (1,7 mln zł), pokrywanie kosztów pobytu mieszkańców Koszalina w domach pomocy społecznej (4,1 mln zł). Na budowę Domu Pomocy Społecznej i dziennego ośrodka wsparcia osób starszych przy ul. Teligi przeznaczono 4,2 mln zł.
Na pozostałe zadania dotyczące polityki społecznej przeznaczono 12,2 mln zł, w tym m.in. na funkcjonowanie Żłobka Miejskiego oraz żłobków niepublicznych (7,8 mln zł) oraz na projekty i programy wykorzystujące fundusze zewnętrzne (1,6 mln zł).
Kwota wydatków na pomoc społeczną 2012 r. 2013 r. 2014 r.
w tys. zł 62.206,2 69.182,5 72.008,0
Oświata i wychowanie oraz Edukacyjna opieka wychowawcza
Wydatki na ten cel to 186,3 mln zł.
Na oświatę i wychowanie wydano 164,4 mln zł, z tego na funkcjonowanie koszalińskich szkół kwotę 132,1 mln zł (uczyło się w nich 16.337 uczniów) oraz na utrzymanie przedszkoli kwotę 32,3 mln zł (uczęszczały do nich 3.393 przedszkolaki). Środki te przeznaczono m.in. na wynagrodzenia nauczycieli, remonty i modernizację placówek, naukę pływania w klasach drugich szkół podstawowych oraz termomodernizację budynku Gimnazjum nr 6 przy ul. S. Dąbka i budowę boiska sportowego przy I LO im. S. Dubois (w ramach budżetu obywatelskiego).
Wydatki na edukacyjną opiekę wychowawczą wyniosły 21,9 mln zł, z tego wydano m.in. 6,9 mln zł na utrzymanie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego, 3,5 mln zł na działalność internatu i bursy, 2,4 mln zł na funkcjonowanie 13 świetlic szkolnych i specjalnych, 2,2 mln zł na funkcjonowanie Miejskiej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej, 2,2 mln zł na działalność Pałacu Młodzieży, 2,2 mln zł na ośrodek rewalidacyjno–wychowawczy, 1,7 mln zł na pomoc materialną skierowaną do uczniów.
Kwota wydatków na oświatę 2012 r. 2013 r. 2014 r.
i wychowanie w tys. zł 177.686,7 178.847,2 186.298,0
Gospodarka komunalna i ochrona środowiska
Wydatki na ten cel to 45,2 mln zł.
Oświetlenie ulic kosztowało 5,3 mln zł, gospodarka odpadami (bez wydatków inwestycyjnych) 15,8 mln zł, na sprzątanie miasta wydano 4,8 mln zł, a na utrzymanie zieleni – bez wydatków inwestycyjnych (parków, zieleńców) 3,2 mln zł. Koszty remontów i utrzymania placów zabaw wyniosły prawie 0,4 mln zł, gospodarki ściekowej i ochrony wód (bez wydatków inwestycyjnych) 5,4 mln zł, a utrzymanie schroniska dla zwierząt – 0,7 mln zł.
Wydatki na roboty inwestycyjne związane z gospodarką komunalną w 2014 roku wyniosły 9,0 mln zł. Realizowano m.in. uzbrojenie Strefy Zorganizowanej Działalności Inwestycyjno–Przemysłowej w Koszalinie (z dofinansowaniem funduszy UE), budowę sieci wodociągowych w ulicach Szafirków, Irysów i Mahoniowej w ramach Inwestycyjnych Inicjatyw Społecznych, zagospodarowanie terenu wokół Wodnej Doliny przy ulicy Sybiraków.
Kwota wydatków na gospodarkę 2012 r. 2013 r. 2014 r.
komunalną w tys. zł 41.417,4 44.995,7 45.152,4
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
Wydatki na ten cel wyniosły 22,8 mln zł.
Na dofinansowanie zadań statutowych instytucji kultury przeznaczono 18,8 mln zł, z tego Koszalińska Biblioteka Publiczna otrzymała 4,6 mln zł, Bałtycki Teatr Dramatyczny – 3,3 mln zł, Filharmonia Koszalińska – 4,3 mln zł, Muzeum – 2,5 mln zł, Centrum Kultury 105 – 4,1 mln zł.
Ponadto 3,2 mln zł przeznaczono na wydatki majątkowe, które dotyczyły: budowy sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej (2,9 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE w wysokości 0,3 mln zł), zakupu sprzętu i wyposażenia do Filii bibliotecznej nr 1 (66,4 tys. zł), modernizacji pomieszczeń i zakupu sprzętu do studia filmowego w Centrum Kultury 105 (150,0 tys. zł), zakupu muzealiów do Muzeum (105,0 tys. zł).
Pozostałą kwotę 0,8 mln zł przeznaczono na dofinansowanie wydatków inwestycyjnych, w tym renowację zabytkowej wieży widokowej na Górze Chełmskiej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” oraz inne zadania związane z kulturą, m.in. na imprezy współorganizowane przez Urząd Miejski, Rady Osiedli, a także organizacje pozarządowe.
Kwota wydatków na kulturę 2012 r. 2013 r. 2014 r.
w tys. zł 30.373,4 22.929,2 22.788,8
Kultura fizyczna
Wydatki na ten cel to 8,6 mln zł.
Dotacje dla stowarzyszeń, klubów sportowych i jednostek, które nie należą do sektora finansów publicznych wyniosły 7,0 mln zł.
Pozostała kwota 1,6 mln zł przeznaczona została m.in. na stypendia, utrzymanie Hali Widowiskowo–Sportowej, „Sportowej Doliny”, „Wodnej Doliny” i boisk „Orlik” oraz zakup pucharów i nagród rzeczowych na imprezy sportowe.
Kwota wydatków na kulturę 2012 r. 2013 r. 2014 r.
fizyczną w tys. zł 18.968,0 8.222,0 8.589,5
Zamknięta plaża
Państwowy Powiatwy Inspektor Sanitarny w Koszalinie zdecydował 2 lipca o zamknięciu kapieliska w Wodnej Dolinie. Badania wody nie wykazały wprawdzie obecności bakterii, ale - jak czytamy w decyzji Sanepidu - "Kontrole jakości wody w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w dniach 30.06.2015 r., 01.07.2015 r. w zakresie jej oceny wizualnej wykazały brak przezroczystości wody, mulisty zapach wody oraz zanieczyszczenie wody roślinnością." Jeszcze tego samego dnia zostanie obniżone lustro wody o około 20 cm, a nadmiar roślinności będzie usuwany przez osoby zatrudnione w Wodnej Dolinie. 3 lipca rana pobrane zostaną próbki do badania, by stwierdzić, czy ten zabieg był skuteczny i będzie można w zalewie sie kapać.
Minister Kluzik-Rostkowska w Koszalinie
3 lipca w Koszalinie przebywała Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej. Pani minister wzięła udział w imprezie na Rynku Staromiejskim zorganizowanej w ramach "Bezpiecznych Wakacji".
Później spotkała się z prezydentem Piotrem Jedlińskim oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejksiej - Barbarą Grygorcewicz.
W samo południe z Ministrem Edukacji mogli natomiast porozmawiać dyrektorzy koszalińskich szkół i placówek oświatowych. Pani Minister podczas pobytu w Koszalinie podsumowała Rok Szkoły Zawodowców, przedstawiła także zamierzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej na nowy rok szkolny.
Coraz chętniej podróżujemy szynobusem
Szanowni Państwo,
choć przez kilka ostatnich tygodni aura nie rozpieszczała turystów odpoczywających nad morzem szynobus kursujący z Koszalina do Mielna i statek wycieczkowy Koszałek pływający po Jamnie – cieszą się coraz większą popularnością. Potwierdzają to statystyki: od 27 czerwca do 2 sierpnia szynobusem podróżowało aż 27.400 osób. To o 7.300 więcej niż w zeszłym roku i o 6.400 osób więcej niż dwa lata temu w tym samym czasie. Więcej pasażerów przewiózł również „Koszałek”. Z podróży po Jamnie skorzystało w lipcu br. 9.045 pasażerów (rok wcześniej 7.527). W tym roku Koszałek rozpoczął rejsy 4 czerwca – co przełożyło się na jeszcze lepszy wynik: na jego pokład weszło bowiem łącznie 11.196 turystów.
A przecież statystyki dotyczą miesiąca kiedy w Koszalinie nie działał jeszcze Park Wodny Koszalin. Ile osób skorzysta z szynobusa lub Koszałka, aby dotrzeć z Mielna do Koszalina, odnotują to sierpniowe statystyki.
Zaproszenie na obchody 95. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński,
Dowódca Garnizonu Koszalin płk dypl. Andrzej Mentel,
oraz
Przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoni Burzyński
mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody
95. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego,
które odbędą się 15 sierpnia 2015 r.
przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (plac Zwycięstwa)
Program uroczystości:
10.00 Rozpoczęcie uroczystości 95. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz obchodów Święta Wojska Polskiego (pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - plac Zwycięstwa)
• złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu WP
• hymn państwowy
• okolicznościowe przemówienia
• wręczenie odznaczeń i odczytanie rozkazów
• Apel Pamięci
• złożenie wiązanek kwiatów
• występ Orkiestry Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie
11.15 Defilada wojskowa
12.00 Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej
15.00 Zwiedzanie Sali Tradycji oraz wystawy sprzętu wojskowego 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (ul. 4 marca 2)
Impreza towarzysząca:
W godz. 11.00-17.00 w siedzibie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 2 odbywać się będą IV Prezentacje Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
Wstęp wolny
Losowanie składów obwodowych komisji ds. referendum
Jutro tj. 11 sierpnia o godz. 13.00 w sali 300 Urzędu Miejskiego w Koszalinie (III piętro) odbędzie się publiczne losowanie składów 44 obwodowych komisji ds. referendum, które odbędzie się 6 września br. W sumie na terenie Koszalina zostaną powołane przez prezydenta Piotra Jedlińskiego 53 obwodowe komisje w których pracować będzie od 5 do 9 osób. Ponieważ 18 partii politycznych, stowarzyszeń, komitetów i podmiotów uprawnionych zgłosiło w 44 komisjach więcej kandydatów niż miejsc - potrzebne jest losowanie. Za pracę w komisji członkowie otrzymają 140 złotych, wiceprzewodniczący 160 złotych, natomiast przewodniczący komisji 180 złotych.
W referendum zadane zostaną trzy pytania:
- Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP?
- Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
- Czy jest Pani/Pan za wprowadzenie zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?
Zapraszamy do głosowania na "Najbardziej Gościnne Centrum Informacji Turystycznej 2015"
Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie znalazło się w gronie finalistów Wakacyjnego Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej dla Centrów i Punktów Informacji Turystycznej.
Głosować można do 13 sierpnia 2015 r. do godz. 23.59. O zwycięstwie decyduje największa liczba polubień. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu 14 sierpnia br.
Zapraszamy do głosowania, kliknij Lubię to :
http://www.facebook.com/PolskaOrganizacjaTurystycznaOficjanlyFanPage/posts/1120362331311711
Nagrodą jest promocja na oficjalnym profilu Polskiej Organizacji Turystycznej na portalu Facebook, wywiad z dyrektorem/przedstawicielem centrum/punktu informacji turystycznej w Aktualnościach Turystycznych oraz pamiątkowa tabliczka – Najbardziej Gościnne Centrum Informacji Turystycznej 2015.
Trzeźwy Umysł - Nagroda dla Koszalina
W sierpniu br. Gmina Miasto Koszalin w XV Edycji Projektu Zachowaj Trzeźwy Umysł otrzymała Złoty Certyfikat za „konsekwentne wysiłki na rzecz wychowania kolejnego pokolenia trzeźwych, twórczych i odpowiedzialnych Polaków”. Organizator Akcji to Fundacja Trzeźwy Umysł oraz Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych. Analogiczne wyróżnienie otrzymał również Pan Piotr Jedliński Prezydent Koszalina oraz Pani Małgorzata Borek Pełnomocnik Prezydenta ds. Uzależnień. Główny cel projektu Zachowaj Trzeźwy Umysł to profilaktyka uzależnień adresowana do młodzieży szkolnej realizowana poprzez różnorodne, interaktywne formy. W 2001 roku Stowarzyszenie Producentów Dziennikarzy Radiowych z siedzibą w Poznaniu zaprosiło Miasto Koszalin do ogólnopolskiej kampanii pn. „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, prowadzonej pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Komendy Głównej Policji. Koszalin przystąpił do akcji, a koordynatorką projektu w naszym mieście została Pani Małgorzata Borek Pełnomocnik Prezydenta ds. Uzależnień. Przez kilkanaście lat prowadzenia akcji koszalińska młodzież otrzymała szereg prestiżowych nagród konkursowych. Udział w projekcie jest bezpłatny.